11.11.20р. 5 група кухар; пекар. Громадянська освіта
Тема: Конфлікт. Спасоби розв’язання конфліктів.
Конфлікт — явище, що виникає в результаті зіткнення протилежних дій, поглядів, інтересів, прагнень, планів різних людей або мотивів і потреб однієї людини.
Що таке конфлікт. Виникнення конфліктів
Якщо у процесі спілкування зіштовхуються інтереси сторін, то це називають конфліктом. Конфлікт не завжди передбачає сварку або бійку і є невід’ємною частиною людського існування. Існування в суспільстві протилежних думок та пошук шляхів до їх примирення є однією з основ сучасного демократичного суспільства.
Конфліктні ситуації є невід’ємною частиною нашого життя. Певною мірою вони навіть є необхідними, оскільки сприяють розвитку різноманітних ситуацій. Проте вони, звичайно, різняться за своїми масштабами та впливом на суспільне життя. Існує багато видів конфліктів. Вони розрізняються за тим, між ким і через що відбуваються.
На підставі опису життєвої ситуації поясніть, як розгортаються стадії конфлікту.
У випадку, якщо суперечність виникає між соціальними ролями, що виконує одна людина, йдеться про внутрішній конфлікт. Так, він може виникнути в людини, якій через велику завантаженість на роботі не вистачає часу на виконання сімейних обов’язків. Також вони можуть відбуватися між окремими особами, їхніми групами, спільнотами чи державою.
Конфлікти розрізняють за предметами. Відповідно до цього існують:
• політичні конфлікти — між країнами й державами, що відбуваються за території, сфери впливу або інтереси;
• економічні конфлікти — між різноманітними за кількістю групами або суб’єктами з приводу ресурсів або грошей;
• культурні та релігійні конфлікти — між групами або окремими суб’єктами культурного розвитку чи віросповідання;
• професійні конфлікти — між представниками різних професій або галузей народного господарства з приводу економічних або соціальних цінностей;
• етнічні конфлікти — між народами за території розселення або умови проживання.
Поясніть зміст ілюстрації.
Метою будь-якого конфлікту, крім внутрішньоособистісних, є досягнення певної користі за рахунок інтересів інших. Основними видами конфліктів за характером їх перебігу є:
• суперництво — боротьба за визнання особистих досягнень і творчих здібностей особи з боку суспільства, групи, організації тощо. Її метою є набуття кращих професійних позицій, суспільного визнання, винагород, а змістом — демонстрація своєї переваги шляхом досягнення соціально важливих і престижних результатів;
• конфронтація — пасивне протистояння протиборчих груп із відмінними політичними, економічними та соціальними інтересами. Відбувається найчастіше без відкритих зіткнень, але пов’язана зі здійсненням тиску на суперника;
• конкуренція — особлива форма суперництва, в основу якої покладено прагнення отримати вигоду або доступ до дефіцитних ресурсів.
Чи можна уникнути конфліктів? Чим корисний конфлікт?
3. Способи розв'язання конфліктів
Спілкування — складне мистецтво. Там, де не вистачає культури спілкування, можуть виникати конфлікти. Найчастіше їхньою причиною бувають розбіжності думок інших про вас та вашої власної про себе. Узагалі безконфліктного життя не буває. Тому варто усвідомлювати, як відбуваються конфлікти і що необхідно для їх подолання.
Для успішного подолання конфлікту доцільно дотримуватися певних рекомендацій.
• У конфлікті завжди програють обидві сторони і не буває переможців. З’ясовувати, хто завинив більше, не має сенсу. Краще зробити перший крок до примирення — це унаочнить вашу силу характеру й самоповагу.
• Розпочніть розмову з опису тих конкретних обставин, які вас не влаштовують. Намагайтеся бути якомога об’єктивнішими. Чим детальнішими і конкретнішими будуть ваші аргументи, тим краще.
• Опишіть свої почуття в цій ситуації. Чимало конфліктів між співрозмовниками ускладнюється невисловленими думками.
ОСНОВНІ ШЛЯХИ РОЗВ’ЯЗАННЯ КОНФЛІКТІВ
Інколи обмін ними дозволяє одразу змінити ситуацію. Використовуйте прості слова («я не розумію», «я не очікую», «я відчуваю образу» тощо).
• Намагайтеся почути протилежну сторону та зрозуміти її. Необхідно пам’ятати, що у вас різне мислення, різне бачення ситуації, що, власне, і спричинило конфлікт. Слухайте уважно, не перебивайте і не сперечайтеся. Цим ви продемонструєте співрозмовнику власне прагнення згоди. Усвідомлюйте, що він висловлює не істину (як і ви), а свою позицію.
• Бажано розібратися у своїх глибинних думках. Можливо, ви інакше зрозуміли співрозмовника або вам не сподобалося щось, узагалі не пов’язане з безпосередньою проблемою, а те, що існувало раніше.
• Знайдіть можливість висловити конкретні пропозиції щодо зміни ситуації. Не варто виголошувати ультимативні заяви — позитивні перспективи більш привабливі. Визначте, що виграє ваш співрозмовник, якщо змінить свою поведінку.
Чи може конфлікт розв'язатися сам собою, чи його необхідно цілеспрямовано вирішувати?
ВИСНОВКИ
Зіткнення інтересів людей спричиняє конфлікти. Уникнути їх фактично неможливо. Однак необхідно навчитися конструктивно розв'язувати конфлікти, використовуючи розуміння їхньої природи, поведінки, інтересів і мотивів їхніх учасників.
Головною перешкодою для розв'язання конфлікту часто стає позиція природного егоїзму його учасників. Подолати її можна, навчившись бути уявно як усередині ситуації, так і поза нею; подивитися на інтереси обох сторін очима спостерігача.
Домашнє завдання:
1.Опрацювати лекцію.
2. Законспектувати виділене.
3. Повторити всю тему.
Комментарии
Отправить комментарий