27.11.2023 Громадянська освіта 8 група кравців

 Тема: Демократична держава

. Поняття, форми та принципи демократії

Із-поміж ключових цінностей людської цивілізації XXI ст. чільне місце посідає демократія. Саме прихильність до неї надихала й надихає мільйони людей до дії. Термін «демократія» (буквально — влада народу) походить від давньогрецького словосполучення, що позначало державний лад, за якого вирішальна роль у прийнятті рішень із найважливіших питань належала народним зборам за допомогою голосування. Уперше слово «демократія» пролунало з вуст афінського стратега Перикла, який жив у V ст. до н. е.

У сучасному розумінні демократія була винайдена і сформована на Заході, хоча ніколи не була суто західним явищем. На думку південноафриканського вченого О. Сакса, «демократія народжується і вмирає на всіх широтах, тому немає сенсу визначати її точні географічні координати». Упродовж XX ст. демократія поширилася на всій планеті. Поряд із тим розвиток людства має чимало прикладів уразливості демократичних надбань і їхньої беззахисності перед тиском авторитаризму. Тому доцільно звернутися до з’ясування сутнісних засад демократії, її форм, принципів, ідеалів і цінностей.

Поняття «демократія» використовують у різних значеннях. У науковому розумінні — це форма організації та функціонування політичної системи, що ґрунтується на визнанні народу джерелом влади, його права брати участь у вирішенні державних справ у поєднанні із широким колом громадянських прав і свобод. У філософському розумінні — це суспільне самоврядування, яке здійснюють рівноправні громадяни через безпосередню участь в обговоренні й вирішенні громадянських справ шляхом вільного вибору (голосування). Демократія виникла й існує як намагання й можливість людей самостійно вирішувати свої справи. Так, президент США А. Лінкольн визначав демократію як «правління народу через посередництво самого народу, для народу».

Відома громадська діячка Е. Рузвельт вважала втілення принципів демократії в політичне й суспільне життя одним із головних здобутків своєї країни.

У сучасному світі основними принципами демократії вважають: народовладдя; рівність індивідів незалежно від соціального становища, походження, статі, національності тощо; свободу особистості, що полягає в її природних і невід’ємних правах. Реалізація цих принципів у політичному житті пов’язана з такими проявами, як принцип поділу влади, право меншості на опозицію, багатопартійність, рівність у виборчих правах, рівноправність громадян тощо.

Плебісцит — опитування громадян, зазвичай із метою визначення належності певної території. У деяких країнах вважають синонімом референдуму (Франція).

Політичні вибори — комплекс заходів, пов'язаних із формуванням керівних органів різного рівня держави в цілому, партій, суспільно-політичних організацій.

Політична партія — добровільна політична організація, що об'єднує людей зі спільними інтересами та ідеалами, діяльність якої спрямована на здобуття політичної влади або участь у її здійсненні.

Опозиція — протидія, опір комусь або чомусь, наприклад перебування в опозиції до політики уряду.

ДОКУМЕНТ

Із виступу афінського стратега Перикла

Наш державний устрій такий, що не наслідує чужих порядків. Навпаки, скоріше ми самі є прикладом для інших, ніж наслідуємо будь-кого. Оскільки нашим містом керує не група людей, а більшість народу, то наш державний устрій зветься демократією. За законами в приватних справах усі мають рівні права. Що ж до державних справ, то на почесні державні посади висувають не внаслідок підтримки будь-якої партії, а за власні здібності. Жодна людина, що може бути корисною державі, не буде позбавлена цієї можливості, якщо вона бідна...

У суспільному житті ми не порушуємо законів... підпорядковуємося владі й законам, особливо встановленим на захист тих, кого ображають, і законам неписаним, порушувати які соромно... Лише ми ви знаємо людину, яка не займається суспільною діяльністю, не шанованим громадянином, а некорисним обивателем. Не всі можуть бути політиками, але всі здатні оцінювати їхні справи. Ми не вважаємо, що відкрите обговорення може завдати шкоди державним справам. Навпаки, ми вважаємо неправильним ухвалювати потрібне рішення без попередньої підготовки за допомогою виступів із промовами «за» і «проти»... Отже, я вважаю, що наше місто — школа для всієї Еллади, і кожен із нас може легко проявити свою особистість у різних життєвих умовах.

1) Як Перикл розумів сутність демократи?

2) Як демократія дозволяла афінянам проявляти свою особистість у різних життєвих умовах?

Політична рівноправність громадян реалізується на основі їхньої участі у двох основних формах демократії:

• представницька демократія — участь громадян у діяльності органів державної влади, прийнятті й реалізації політичних рішень через обраних представників, які на державному рівні представляють їхні інтереси. Сьогодні ця форма демократії є основною та знаходить втілення в парламентаризмі;

• безпосередня (пряма) демократія — пряма, без посередників, можливість громадян впливати на політичні рішення, дії державних органів і посадових осіб. Відбувається у формі місцевих і загальнодержавних обговорень питань державного й суспільного життя, виборів, референдумів.

Референдум — у державному праві прийняття електоратом (виборцями) рішення з конституційних, законодавчих або інших внутрішньо- чи зовнішньополітичних питань. Залежно від предмета, способу проведення та сфери застосування розрізняють: референдум конституційний (на всенародне голосування виносять проект конституції або конституційні поправки) і законодавчий (предмет референдуму — проект закону), загальнодержавний або місцевий, обов’язковий або факультативний.

Що таке демократія? Назвіть основні принципи демократії.

ЦІКАВО ЗНАТИ

Українці вже мають досвід проведення референдумів: 1 грудня 1991 р. відбувся Всеукраїнський референдум щодо проголошення незалежності України, під час якого 90,32% виборців підтримали суверенний статус нашої держави, а також у 2000 р. щодо питань державного управління. Проте його рішення не були реалізовані. Форму референдуму намагалася використати Росія в гібридній війні проти України у 2014 р.

Які небезпеки може приховувати проведення референдумів?

2. Гендерна демократія

У сучасному світі проблема гендерної демократії посіла вагоме місце в суспільно-політичному житті більшості країн. Гендерна демократія — це система волевиявлення обох статей (жінок і чоловіків) у громадянському суспільстві як рівних у законодавчо закріплених і реально забезпечених правах і можливостях.

Гендерна демократія обґрунтовує й відстоює однакову соціальну цінність жінок і чоловіків (принципи гендерного паритету), що передбачає однаковий обсяг прав, свобод, обов’язків і відповідальності представників обох статей однієї перед іншою й перед суспільством.

Агітаційна листівка до Всеукраїнського референдуму 1 грудня 1991 р.

ЦІКАВО ЗНАТИ

На думку багатьох дослідників, демократія виникає та зберігається за наявності певних умов, серед яких однією з основних виступає стабільне економічне зростання. Так, за статистичними даними, серед 24 країн світу з високим рівнем доходів лише три — недемократичні. Серед середньорозвинених країн налічують 23 демократії, 25 диктатур і п'ять країн у стані переходу до демократії. Із 42 країн із низьким рівнем доходів лише дві можна вважати демократичними.

Чи є демократія гарантією заможного життя суспільства? Чому?

ДОКУМЕНТ

Із Конвенції ООН про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок (1979 р.)

...Стаття 2. Держави-сторони засуджують дискримінацію щодо жінок у всіх формах... і з цією метою зобов'язуються:

а) включити принцип рівноправності чоловіків і жінок у свої національні конституції;

б) вживати відповідних законодавчих та інших заходів, що забороняють будь-яку дискримінацію щодо жінок...

Стаття 5. Держави-сторони вживають усіх відповідних заходів із метою:

а) змінити соціальні та культурні моделі поведінки чоловіків і жінок для досягнення викорінення забобонів, звичаїв та всіх інших проявів, що ґрунтуються на ідеї неповноцінності чи зверхності однієї зі статей або стереотипності ролі чоловіків і жінок...

Стаття 7. Держави-сторони вживають усіх відповідних заходів для ліквідації дискримінації щодо жінок у політичному і суспільному житті...

а) голосувати на всіх виборах і публічних референдумах та бути обраними до всіх публічно виборних органів;

б) брати участь у формуванні та здійсненні політики уряду та обіймати державні посади...

Які заходи щодо подолання дискримінації жінок у суспільно-політичній сфері передбачала Конвенція?

Втілення в суспільно-політичне життя принципу гендерної демократії передбачає рівні для жінок і чоловіків можливості:

• голосувати на виборах і референдумах усіх рівнів та бути обраними до всіх публічних виборчих органів;

• брати участь у формуванні та здійсненні урядової політики, обіймати державні посади, а також здійснювати всі державні функції на будь-якому рівні державного управління;

• брати участь у діяльності різноманітних неурядових організацій, що займаються питаннями суспільно-політичного життя країни.

Історичний досвід доводить, що жіноцтво завжди було вагомою складовою життя демократичного суспільства. Реальна демократія потребує того, щоб інтереси всіх громадян були почуті, обговорені, закріплені законом і забезпечені політикою держави. У сучасному світі жінки становлять половину його населення, і тому їхні думки мають бути враховані в демократичному процесі. Держава, яку вважають демократичною, потребує політично активного жіноцтва, щоб бути власне такою. Жіноцтву демократія потрібна, щоб мати можливість змінювати порядки й закони, які перешкоджають їм і суспільству загалом досягти рівності. Забезпечення реального демократичного представництва дасть змогу почути голоси жінок і представити їхні інтереси.


Домашнє завдання: Опрацювати матеріал. Законспектувати виділене.

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога